WOJNY STAREJ EUROPY
NEWS
19.10.2003r.
Zamieściłem dzisiaj opis pierwszej bitwy w historii wojny o niepodległość Stanow Zjednoczonych -bitwy pod Bunker Hill, którą nazywa się równiez bitwą pod Breeds Hill ( bo tam faktycznie miała ona miejsce ) Znajdziecie go w dziale Wojna o niepodległość USA14.10.2003r.
Dziś dodałem naprawde bardzo dobry tekst Jarosława Owczarzaka poświęcony kolejnemu sukcesowi Eugeniusza Sabaudzkiego, którego autor jest chyba jedynym fanem w kraju. W każdym razie Eugeniusz w wojnie o sukcesję hiszpańską, naruszył nieco reguły sztuki wojny o czym opowiada historia bitwy pod Cremona23.09.2003r.
W dziale Kampanie - znajdziecie dziś spory opis kampanii antytureckiej Eugeniusza Sabaudzkiego - zawdzięczamy go oczywiście Jarosławowi Owczarzakowi - kórego pracowitość nie ma sobie równych.

20.09.2003r.
1.W dniu dzisiejszym wznowiłem działalność po tym jak Republika.pl skasowała moją stronę. Nie wiem czemu tak uczyniono ale raczej nie sądze abym tu łamał jakieś zasady obyczajowe.Mam jednakże nadzieje że tych kilku czytelników odnajdzie nas pod nowym adresem
2. W dziale galeria wsadzilem na razie kilka zabawnych obrazkow.

16.08.2003r.
1. Z wielkim opóźnieniem, spowodowanym nadmiarem pracy w ostatnim termine, zamieszczam wspaniały opis bitwy pod Minden Michała Szewczaka, za zwłokę przepraszam autora ( w dziale bitwy - Wojna Siedmioletnia ) .
2. Miłą wiadomością jest natomiast fakt iż powstała pierwsza strona poświęcona kompanią redagowana przez Jarosława Owczarzaka, do której adres podaje w linkach.


21.07.2003r.
Naprawdę rewelacyjna anegdota wojenna o księciu Marlborouhgt ( a raczej jego siostrzeńcu ) nadesłana przez Michała Szewczaka ( dział andegdoty wojenne )

20.07.2003r.
1. Miło mi poinformować iż nasza strona ma nowego współracownika i badacza sztuki wojennej XVIII wieku, którym jest Michał Szewczak. Pierwszy jego opis dotyczy krwawej bitwy pod Zordnorf. ( Wojna 7 letnia - dział bitwy )
2.Kolejny opis Jarosława Owczarzaka - bitwa pod Blenheim- rok 1704 wojna o sukcesję hiszpańką

24.06.2003r.
Jarosław Owczarzak przedstawia bitwę pod Krefeld ! ( Wojna 7 letnia - dział bitwy )

17.05.2003r.
Notka biograficzna na temat księcia Eugeniusza w dziale wodzowie XVIII w.

10.05.2003r.
1. Klejny opis autorstwa Jarosława Owczarzaka w dziale bitwy - Powstanie Kuruców na Węgrzech - Bitwa pod Trenczynem
2. Notka biograficzna na temat księcia Marlborough w dziale wodzowie XVIII w.

07.05.2003r.
Znakomita strona grupy The Hawks w dziale linki

01.05.2003r.
Klejny opis autorstwa Jarosława Owczarzaka w dziale bitwy - wojna o sukcesję austriacką. Bitwa pod Dettingen

13.03.2003r.
Znakomity opis poświęcony mało znanej u nas bitwie pod Malplaquet w 1709 roku autorstwa Jarosława Owczarzaka w dziale bitwy - wojna o sukcesję hiszpańską .

24.02.2003r.
Opis poświęcony bitwie pod Kolinem w 1757r. autorstwa Jarosława Owczarzaka w dziale bitwy.

18.02.2003r.
Od dziś w pracach nad stroną współpracuje Pan Jarosław Owczarzak, którego pierwszy tekst znajdziecie w dziale bitwy i który poświęcony jest batalii pod Sadową w 1866r. Wkrótce też zamieszczę inny opis tego autora- poświęcony bitwie pod Kolinem.

13.09.2002r.
Kilka słów na temat Księcia Ruperta w dziale dowódcy

15.06.2002r.
Kilka słów na temat Fryderyka Wielkiego w dziale dowódcy

02.06.2002r.
Słynna batalia pod Lützen w 1632r. ( wojna 30 letnia ) , w dziale bitwy.


30 V 2002r. Witajcie, ponieważ nasz serwis ma już zgoła niecały miesiąc, należy sie kilka słów wyjaśnienia. W całości tematyka dotyczy właściwie batalistyki XVII i XVIII stulecia. Być może przekroczymy tę granicę jednakże materiału jest i tak wiele, a jak na razie osoba opisująca tylko jedna, która jedynie w celu dodania sobie animuszu używa formy "my". Serwis ten stawia sobie przede wszystkim za zadanie przybliżenie rodzimemu czytelnikowi wydarzeń z historii Europy, które w zasadzie w krajowych opracowaniach są albo pomijane albo lekceważone.
Tworzeniu serwisu oczywiście towarzyszy bogata literatura, bez której nie dałoby się niczego opisać, jednak grono informacji tutaj zawartych zostalo skrzętnie pozbierane z wielu, często aninimowych witryn internowych, nad którymi ślęczeli jacyś fafantycy i tworzyli je w takim abstrakcyjnym celu. Ponieważ historia polskiego oręża nie może aktualnie narzekać na brak należnego mu miejca w internecie, tutaj akurat obecnie raczej ten temat pominięto. W przyszłości zostaną jednak opracowane te batalie których nie ma na innych stronach, lub te na które można ukazać jakoś inaczej. Opracownie moje nie jest w żaden sposób jakimś dziełem naukowym, a jedynie wyrazem hobbystycznych zainteresowań. Zapewne uważny czytelnik zaznajomiony z tematyką, dostrzeże że czasami koloryzuje pewne elementy lub pozwalam sobie na własne komentarze. No cóż... moje prawo. Życząc owocnej lektury
Pozdrawiam
Sebastian Łydżbastat4u